پنج شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با رییس کمیسیون دولتی امور دینی قرقیزستان

علی مجتبی روزبهانی، سفیر و پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان با زائر بیگ ارگشوف، رییس کمیسیون دولتی امور دینی جمهوری قرقیزستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، قاسمی در این دیدار با اشاره به جایگاه تصوف و نقش آن در حیات اجتماعی - دینی قرقیزها  اظهار کرد: پژوهشگران و کارشناسان ذیربط مسائل دینی دو کشور می‌توانند در این زمینه‌ها، مواردی از همکاری‌های مشترک را تعریف کنند.

وی با اشاره به علاقه قرقیزها به اعتقادات و باورهای دینی و بویژه شخصیت حضرت علی (ع) و جایگاه این امام همام افزود: رئیس کمیسیون دولتی امور دینی قرقیزستان پیشنهاد برگزاری همایش مشترک در موضوع تصوف و جایگاه آن در آسیای مرکزی را دردانشگاه دولتی اوش ارائه نمود.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان در خصوص برگزاری همایش مشترک دینی با دولت قرقیزستان تصریح کرد: کمیسیون دولتی امور دینی جمهوری قرقیزستان خود را محافظ صلح و همزیستی مسالمت آمیز بین پیروان ادیان مختلف می داندو علاقمند است تاهمایش مذکور حالت علمی اکادمیک داشته باشد.

روزبهانی هم در سخنانی، با اشاره به ایام برگزاری همایش مشترک ایران و قرقیزستان و وجود تعاملات فرهنگی دو کشور در سخنانی اظهار کرد: گنج‌های دینی نهفته در اعماق تاریخ قرقیزستان  وجود دارد و ضروری است مطالعه و تحقیق برای شناسایی و کشف آنها بخصوص در ارتباط با عرفان و تصوف در جنوب قرقیزستان اقدام مناسبی صورت پذیرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود رگه هایی صوفی گری و عرفان در منطقه که نشات گرفته از مکتب صوفیگری و عرفان خراسان است؛ اظهارداشت: هر اندازه که دراین موضوعات دینی محققان و پژوهشگران و صاحبنظران دوکشور بیشتر کار کنند و بر روی آنها متمرکز شوند بیشتر و بهتر می توانیم درها را به روی وهابی گری و افراطی گری ببندیم.

وی سفر رییس کمیسیون دولتی امور دینی قرقیزستان به کشورمان را حائز اهمیت دانست و پیشنهاد کرد: در صورتی که طرف قرقیزی تمایل و آمادگی داشته باشد می توانیم زمینه شرکت ایشان در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران را پیگیری و عملی کنیم.

روزبهانی در ادامه، نسخه‌ای از ترجمه کتاب نهج البلاغه به زبان قرقیزی را که در دوره مدیریت سابق رایزنی فرهنگی  از روی نسخه روسی به زبان قرقیزی ترجمه شده است به ارگشوف تقدیم کرد.

وی همچنین به کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران شهید مطهری(ره) که در رایزنی فرهنگی ایران در حال ترجمه به زبان قرقیزی است  نیز، اشاره کرد.

ارگشوف، رییس کمیسیون دولتی امور دینی قرقیزستان به اشتراکات فرهنگی، دینی و زبانی ایران و قرقیزستان بخصوص در وجود واژگان زیاد زبان فارسی در زبان قرقیزی؛ واژگان و اصطلاحات دینی نشات گرفته از زبان فارسی در زبان قرقیزی؛ سابقه طولانی همکاری و تعامل ایرانیان و قرقیزها در طول تاریخ؛  نقش کلیدی تصوف در تاریخ منطقه آسیای مرکزی و بخصوص قرقیزستان ؛ پذیرش اسلام  در شکل صوفی عرفانی آن توسط قرقیزها؛  نقش ؛ جایگاه و تعریف تصوف و شخص صوفی در میان قرقیزها و جامعه قرقیز؛ تلاش ها برای نابودی و از بین بردن آثار  مکتوب عرفانی و تصوفی در دوره شوروی و لزوم انجام تحقیقات و مطالعات مشترک بر روی تصوف در آسیای مرکزی و خاصه در ارتباط با  آثار و اماکن دینی تاریخی منسوب  به امام علی(ع) در  قرقیزستان ( جنوب قرقیزستان- مناطقی همچون باتکن؛ قدم جای ؛ شاه مردان؛ چهارباغ؛ چهلستون و ...) و انتشار کتب و آثار علمی در این زمینه  و نیز در خصوص امکان شرکت در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران در صورت عدم تلاقی و همزمانی آن با تمهیدات برگزاری کنفرانس تعامل اسلام و مسیحیت در قرقیزستان اشاره کرد.

زائر بیگ ارگشوف، رییس کمیسیون دولتی امور دینی جمهوری قرقیزستان در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت های گسترده جریان های تکفیری  و افراط گرای دینی در قالب فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ؛ تنها راه مقابله با این پدیده ها و جریانات را ترجمه و انتشار کتاب های دینی ذکر نمود و تاکید کرد: پیشنهاد می کنم برگزاری کنفرانس مشترک بین ایران و قرقیزستان در موضوع تصوف در دانشکده الهیات دانشگاه اوش اجرایی شود.

روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قرقیزستان با  تاکید بر اینکه  در شکل گیری و ایجاد جریان های انحرافی دینی همچون وهابیت  و سلفی‌گری قدرت های بزرگ و استعماری نقش و دست داشته اند و دارند ؛ ایجاد تفرقه و اختلاف در بین امت اسلامی را از جمله اهداف این قدرت ها برشمرد  و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری کنفرانس مشترک در موضوع تصوف در قرقیزستان؛ معرفی و ارائه کتب و آثار ارزشمند دینی صاحبنظران  و اندیشمندان دینی ایرانی  و ترجمه و انتشار آنها به زبان های روسی و قرقیزی و نیز انجام تحقیقات و  مطالعات مشترک محققان مسائل دینی دوکشور آمادگی دارد.

سفیر ایران در قرقیزستان افزود: انتشار مقالات مشترک  می تواند نقطه نظرات نخبگان فرهنگی و دینی دوکشور را به یکدیگر نزدیکتر نماید.هر قدر ما روی اسلام سنتی در منطقه کار کنیم؛  بیشتر می توانیم در مقابل برخی تفکرات و جریانات افراط گرایانه و وارداتی مثل وهابیت و .. . مقابله نماییم.


١٣:٠٤ - 1398/04/29    /    شماره : ٧٣٣١٤٦    /    تعداد نمایش : ٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج