پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨

صفحه اصلی|شناخت کشورهای جهان|ارتباط با ما
منو اصلی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی های فرهنگی مراسم شب‌های قدر در خارج از کشور برگزار شد.

مراسم لیالی پُربرکت قدر و شهادت مظلومانه مولی الموحدین، حضرت امام علی(ع) با حضور ایرانیان مقیم و دوستداران اهل بیت(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در كشورهای ذیل برگزار شد:

چین

در شامگاه شهادت امام علی(ع) و شب دوم از لیالی پُر فیض قدر، جمع زیادی از ایرانیان مقیم پکن در سفارت جمهوری اسلامی ایران گردهم آمدند.

این مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت‌الاسلام عطاران، از روحانیون جامعةالمصطفی(ص) العالمیه آغاز شد و با تلاوت قرآن کریم از سوی بوالحسنی، قاری بین‌المللی ادامه یافت.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در پکن در سخنان کوتاهی، گفت: باید اهمیت این شب‌ها را دانست زیرا رحمت الهی در این شب‌ها نازل می‌شود.

قرائت دعای شریف جوشن کبیر و مدیحه سرایی در مدح آن حضرت از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

آتن

روزه‌داران ایرانی مقیم یونان و کارکنان نمایندگی‌های ایران و خانواده‌های آنان در ایام لیالی قدر در سالن خلیج فارس رایزنی فرهنگی کشورمان در آتن حال و هوای مناجات و راز و نیاز با خداوند متعال را ایجاد کردند.

علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در آتن ضمن خوش آمد گویی به برادران و خواهران شرکت کننده و تسلیت ایام شهادت مولای متقیان، قرآن ناطق حضرت علی ابن ابی طالب(ع) احادیثی از آن حضرت خواند.

آیت الله شیخ علی اسلامی، مبلغ اعزامی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم، به ویژگی‌های ماه رمضان اشاره کرد و گفت: ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و ماه خودسازی و بندگی خداست و روزه تنها عبادتی است که خداوند متعال خود متکفل اجر و پاداش آن شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امام علی(ع) تجسم اخلاق و رفتار قرآنی و نمونه‌ای بی نظیر در تاریخ جهان است و به همین دلیل نه تنها شیعیان و مسلمانان بلکه تعداد زیادی از اندیشمندان جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است.

در ادامه،‌ کریم آبادی، از مداحان اهل بیت(ع) به مداحی و نوحه خوانی پرداخت و بخش پایانی برنامه خواندن دعای ویژه شب قدر، دعای جوشن کبیر و قرآن بر سر گرفتن بود.

ژاپن

مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان، احیای شب قدر و عزاداری شهادت امام علی(ع)، شامگاه روز یکشنبه ۶ خردادماه در محل اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از ایرانیان، دانشجویان مقیم و برخی اتباع دیگر کشورها با اقامه نماز مغرب و عشاء و برپایی سفره افطار آغاز شد، قرآن و دعای پرفیض جوشن کبیر قرائت شد.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین معزی تهرانی، طی سخنانی به فلسفه زندگی، ارتباط با خدا، ضرورت های بندگی و ... پرداخت.

برپایی مراسم عزاداری شهادت امیرالمومنین(ع)، سینه زنی، مداحی و ذکر مصیبت بخش بعدی این مراسم نورانی بود که با سر گرفتن قرآن کریم به پایان رسید.

بنابر اعلام این خبر، حجت‌الاسلام و المسلمین معزی با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران و دعوت رایزنی فرهنگی کشورمان از سوی مرکز بین‌ تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این برنامه حضور یافته و به سخنرانی پرداخت.

همچنین، مراسم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان و احیای شب قدر عصر روز سه شنبه 7 خرداد ماه در محل اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از ایرانیان، دانشجویان مقیم و برخی اتباع دیگر کشورها با اقامه نماز مغرب و عشاء و برپایی سفره افطار آغاز شد، قرآن و دعای پرفیض جوشن کبیر قرائت شد.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین معزی تهرانی به سخنرانی پرداخت و در ادامه نیز مداحی و مراسم قرآن به سر گرفتن صورت گرفت.

مالزی

مراسم معنوی احیا شب‌های قدر همزمان با شب بیست و یکم ماه رمضان و شهادت مولی متقیان حضرت علی(ع) با حضور ایرانیان مقیم مالزی در کوالالامپور مالزی برگزار شد.

این مراسم که با حضور افخم، سفیر و علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و جمعی از کارگزارن نظام اساتید و دانشجویان و ایرانیان مقیم مالزی برگزار شد، پس از اقامه نماز مغرب و عشا نیز دعای جوشن کبیر قرائت شد.

حجت‌الاسلام جوان آراسته، روحانی اعزامی از ایران با تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین علی(ع) با تأکید بر اینکه جایگاه زائر خدا در عرش است، راه رسیدن به فلاحت و رستگاری را واسطه آوردن نزد خدا، جهاد در راه خدا و تقوا ذکر کرد.

وی همچنین، با اشاره به شخصیت والای امام نخستین شیعیان به تشریح دو جریانی پرداخت که در انکار شخصیت امام علی (ع) کوشیدند.

پایان بخش این مراسم، سینه زنی و عزاداری و بر سر گرفتن قرآن بود که با شور تمام برگزار شد.

همچنین، مراسم مشابهی توسط حجت‌الاسلام و المسلمین گیوی که از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خارج کشور اعزام شده بود در هیأت محبان الرسول منطقه سردانگ کوالالامپور برگزار شد.

شیعیان مالزیایی نیز در مراکز و حسینیه‌های خود، مراسم احیاء شب بیست و یکم رمضان و شهادت حضرت علی علیه السلام را در مناطق و شهرهای مختلف این کشور برگزار کردند.

تفلیس

همزمان با شهادت حضرت علی(ع)، مراسم پُرفیض و برکت شب‌های قدر، نوزدهم و بیست و یکم ماه مبارک رمضان با حضور جمع کثيری از ایرانیان مقیم تفلیس و ارادتمندان به خاندان اهل بيت(ع) در حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان برگزار شد.

ایرانیان مقیم گرجستان با اجرای برنامه‌های متنوعی همچون ضیافت افطار، اقامه نماز جماعت، قرائت دعای جوشن کبیر، دعای قرآن به سر گرفتن و مداحی و مرثیه سرایی توسط حجت‌الاسلام و المسلمین داود زارع، رییس نمایندگی المصطفی در گرجستان و یاری به سوگ شهادت مولای مظلومان امام اول شیعیان جهان پرداختند.

ترکیه (استانبول)

مراسم احیا ی شب های قدر در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد. این مراسم با حضور ایرانیان مقیم و سخنرانی حجت الاسلام کاشانی، نماینده جامعه المصطفی در ترکیه، حجت الاسلام سید مصطفی حسینی، رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، بختیار اسدزاده، سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد.

این مراسم با خواندن دعای جوشن کبیر آغاز شد، سپس حجت الاسلام کاشانی نماینده جامعه المصطفی در ترکیه در فضلیت  و جایگاه شبهای قدر سخنرانی کرد.

سپس گروه بین المللی تواشیح جانبازان قمر بنی هاشم به اجرای همخوانی ویژه ماه مبارک رمضان و شبهای قدر پرداختند که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

در ادامه این مراسم نصرتی و ابطحی، از مداحان اهل بیت (ع) به روضه خوانی  و سینه زنی ویژه شب شهادت  مولای متقیان  امام علی علیه السلام  پرداختند.

در آخر مراسم این شب، دعای قرآن بر سرگرفتن شب‌های قدر خوانده شد و پس از آن از شرکت کنندگان  در سفره اکرام سحری پذیرایی به عمل آمد.

همچنین، مراسم احیا شب نوزدهم در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد. این مراسم با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین کاشانی، نماینده جامعةالمصطفی در ترکیه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی، رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، بختیار اسدزاده، سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، ایرانیان مقیم، معلمین مجتمع آموزشی فجر استانبول، کارکنان و خانواده‌های سرکنسولگری و سایر ارگان‌های مستقر در استانبول برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و خواندن دعای جوشن کبیر آغاز شد، سپس حجت‌الاسلام کاشانی در باره فضلیت و جایگاه شب‌های قدر سخنرانی کرد.

نصرتی، مداح اهل بیت(ع)  به روضه خوانی و سینه زنی ویژه شب ضربت خوردن مولای متقیان حضرت علی(ع) پرداخت و در ادامه، دعای قرآن بر سرگرفتن شب‌های قدر خوانده شد.

مراسم احیا شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد و گروه بین‌المللی تواشیح جانبازان قمر بنی هاشم به اجرای همخوانی پرداختند.

قرائت دعای جوشن کبیر و مداحی نصرتی و ابطحی، از مداحان اهل بیت(ع) و قرآن بر سرگرفتن از دیگر برنامه‌ها بود.

اتیوپی

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی، مراسم احیای شب‌های قدر با حضور شیعیان و ایرانیان مقیم اتیوپی برگزار شد. در این مراسم پس از اقامه نماز جماعت و صرف افطار، جزء خوانی قرآن کریم و قرائت دعای جوشن کبیر و سایر ادعیه مخصوص شب‌های قدر انجام شد.

حجت‌الاسلام معینیان، مبلغ اعزامی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خصوص ولایت امام علی(ع)، وظایف شیعیان در عصر غیبت و نیز فضیلت شب‌های قدر سخنرانی کرد.

سپس، سنت قرآن به سر گرفتن همراه با ذکر مصائب اهل بیت(ع) و سینه زنی برگزار شد.

همچنین، مراسم مشابهی به همین منظور با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در حسینیه شیعیان پاکستانی و هندی مقیم آدیس آبابا برگزار شد.

عشق‌آباد

مراسم ویژه شب قدر و احیاي شب بیست و یکم رمضان با حضور احمدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، رایزن فرهنگی کشورمان، ایرانیان و علاقمندان به آستان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در محل مسجد فاطمه الزهرا (س) عشق‌آباد برگزار شد.

احمدی، سفیر ایران در عشق‌آباد در سخنانی، حضرت علی (ع) را الگویی کامل برای تمامی انسانها و در تمامي اعصار دانست و افزود: مطالعه نهج البلاغه که حاوی سخنان و کلمات شگفت انگیز آن امام است، کاملا موید این ادعاست.

وی گفت: امروز ما می‌دانیم که حتی غیر مسلمانان با توجه به نظم در امور به پیشرفت‌های قابل توجهی نائل شده اند و شاهد پیشی گرفتن آنها در برخی کارها هستیم  و می‌بایست با تاسی به فرمایشات آن بزرگوار و تلاش لازم بتوانیم خود و جامعه را در مسیر تعالی و کمال و پیشرفت قرار دهیم.

تلاوت آیات قرآن کریم،‌ قرائت دعای افتتاح و جوشن کبیر و نوحه خوانی در رثای شهادت امیر المؤمنین(ع) و برگزاری آیین ویژه شب قدر پایان بخش این مراسم بود.

بمبئی

مراسم شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) با حضور آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران، همکاران و کارکنان سرکنسولگری، وابستگی فرهنگی و دیگر ارگان‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران و جمعی از ایرانیان مقیم در انجمن ایرانیان (فتوت) شهر بمبئی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسن ناصری با اشاره به شخصیت والای حضرت علی(ع) گفت: در دنیای امروز که معنویت گمشده بشریت است، شناساندن شخصیت‌های بی نظیری همچون حضرت علی (ع) که در همه مقاطع عمر گران‌بهایش می‌تواند برای نسلهای عصر حاضر الگو و اسوه کاملی باشد؛ امری شایسته، بلکه ضروری است.

وی در ادامه، به ویژگی‌های خاص حضرت علی (ع) از منظر پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و همچنین، مداح اعزامی اهل بیت عصمت و طهارت اشعاری را در وصف آن امام همام بیان کرد.

همچنین، مراسم شب‌های قدر نوزدهم و بیست و یکم ماه مبارک رمضان با حضور رضا زاده، سرپرست سرکنسولگری ایران، آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران، همکاران و کارمندان سرکنسولگری، وابسته فرهنگی، جمع کثیری از ایرانیان مقیم و شیعیان و علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت در مسجد ایرانیان بمبئی برگزار شد.

سخنرانی، اقامه نماز، قرائت دعای جوشن کبیر، عزاداری، سوگواری، احیا وتوسل به قرآن مجید واستعانت از اهل بیت (ع) از مهمترین بخش‌های این مراسم به شمار می‌آمد.

فیلیپین

مراسم پر برکت لیالی قدر با حضور محمد تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، اعضاء سفارت، شیفته گان خاندان عصمت و طهارت از کشورهای کویت، بحرین، پاکستان و فیلیپین، دانشجویان ایرانی و ایرانیان مقیم در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا دستمالچی به اعمال شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان را که به لیله جُهَنی نامیده می‌شود را شبی دانست که به احتمال زیاد شب قدر است.

مداحی و قرائت دعای پر برکت جوشن کبیر و قرآن به سر گرفتن از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

عراق (کرکوک)

به مناسبت ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن، به همت رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری هیأت قرآنی حسینیه اهل بیت(ع) کرکوک محفل بزرگ قرآنی با حضور علمای شیعه و سنی، شیوخ عشایر عرب کرکوک، هاشمی، نماینده فرهنگی ایران، حجت‌الاسلام بطاط، نماینده مرجع عالیقدر آیت الله سیستانی در استان کرکوک، فرمانده هان نظامی و امنیتی، چهره‌های برجسته قرآنی محلی و عموم مردم مسلمان با اجراء گروه تواشیح و قاریان جمهوری اسلامی ایران در حسینیه اهل بیت(ع) کرکوک برگزار شد.

در این برنامه حجت‌الاسلام شیخ علی، امام جماعت اهل بیت(ع) گفت: در ماه مبارک رمضان که یکی از بهترین اعمالش تلاوت قرآن است، جمهوری اسلامی ایران با اعزام هیأت برجسته قرآنی رونق زیبایی به این محافل بخشیده است و ما افتخار می‌کنیم به چنین کشور دوست و همسایه‌ای که همیشه حامی ما بوده و در برنامه‌های فرهنگی نیز از حمایت جمهوری اسلامی بهرمند شده‌ایم.

سپس، شیخ علی گروه تواشیح طارق جمهوری اسلامی ایران با اجرای چند قطعه تواشیح زیبا به زبان‌های ترکی و عربی توانست حاضرین در جلسه را تحت تاثیر قراردهد و سپس در ادامه برنامه تلاوت زیبای مهدی شایق، قاری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به حال و هوای قرآنی مجلس رونق بخشید و مورد تشویق حضار واقع شد.

در پایان برنامه، امیرمهدی جعفریان، حافظ خردسال کل قرآن کریم از جمهوری اسلامی ایران با اجرای ترتیل زیبایش فضا را منور به نور قرآن کرد.

عراق (سلیمانیه)

در ماه نزول قرآن، به همت رایزنی فرهنگی ایران و با هماهنگی اوقاف سلیمانیه گروه تواشیح و قاریان قرآن جمهوری اسلامی ایران جهت اجراء برنامه‌های متنوع قرآنی به سلیمانیه دعوت شدند.

گروه تواشیح طارق تبریز شامل مهدی شایق، قاری بین‌المللی، امیرمهدی جعفریان، حافظ خردسال کل قرآن کریم و سید محسین بلاغی، ناصر بخت آور،میثم ناعمی، مهدی محمدی می‌شود.

اولین اجراء این گروه بعد از نماز عصر در مسجد اهل تسنن (حاج احمد حصور) یکی از مساجد برجسته سلیمانیه با حضور علماء، ماموستایان دینی، نماینده اوقاف، هاشمی، وابسته فرهنگی کشورمان در سلیمانیه و عموم مردم برگزار شد.

در این مراسم، ماموستا حسین، امام و خطیب مسجد(حاج احمد حصور) در خصوص برگزاری چنین مجالس قرآنی در ماه مبارک رمضان تقدیر کرد و افزود: انس با قرآن باعث هدایت انسان می‌شود و خیر و برکت را در زندگی رونق می‎‌بخشد.

سپس، مهدی شایق، قاری بین المللی جمهوری اسلامی ایران با تلاوت زیبای آیاتی چند از کلام الله مجید مورد توجه حاضرین در جلسه قرار گرفت، در ادامه گروه تواشیح طارق با دو اجراء زیبا مورد تشویق قرار گرفت.

همچنین، بعد از نماز جمعه در حسینیه شیعیان (امام الحکیم ) سلیمانیه با حضور امام و خطیب حسینیه، هاشمی، وابسته فرهنگی ایران در سلیمانیه و جمع کثیری از شیعیان برنامه قرآنی خود را آغاز کرد.

کنیا

همزمان با فرارسیدن ایام و شب‌های قدرهمراه و همگام با سایر مسلمانان و روزه داران در ایران اسلامی و سایر کشورهای اسلامی، مسلمانان و بویژه شیعیان کنیایی و ایرانیان مقیم کنیا در شهرهای مختلف این کشور از جمله مومباسا، ناکورو لامو و نایروبی با برپایی مجالس وعظ و خطابه به احیای شب‌های قدر در شب  نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه رمضان در مساجد حضور یافتند.

قرائت ادعیه وارده برای این شب‌ها مانند دعای جوشن کبیر، زیارت امیرالمؤمنین علی(ع) و اقامه نمازهای مستحب و مداحی از جمله این برنامه‌ها بود.

همینطور با هماهنگی اعضای سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز مراسم ویژه این ایام و لیالی قدر در محل سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی برگزار شد.

سریلانکا

مراسم شب‌های قدر با حضور ایرانیان مقیم در محل اقامتگاه سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

کاظمی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه مطالبی را درخصوص آداب روزه‌داری در این ماه پربرکت و شرایط روزه دار، جایگاه تلاوت قرآن کریم و ادعیه وارده شده ویژه ماه رمضان، ضرورت بهره‌برداری از فرصت‌هایی که خداوند متعادل در این ماه به منظور تامین و تدارک روحی و معنوی فراهم کرده است، بیان کرد.

پایان بخش این مراسم، قرائت دعای جوشن کبیر و قرآن به سر گرفتن بود.

 

 


١٢:١٤ - 1398/03/08    /    شماره : ٧٣٠٩٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج